پیشگام در ایفای مسئولیت های اجتماعی

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (Corporate Social Responsibility) یا مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها از جستارهای “اخلاق کسب و کار” است که به نقش شرکت ها درحوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد. مسئولیت اجتماعی شرکت این گونه تعریف شده است: ” فعالیت‌هایی که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که الزام قانونی دارد “. مطالبه از سازمان­‌ها برای «مسئولانه عمل کردن» در قبال جامعه، موضوعی است که با گسترش روز افزون اثرگذاری آن‌ها بر محورهای تشکیل­ دهنده توسعه پایدار یعنی «اقتصاد»، «جامعه» و «محیط­زیست»، در دهه­‌های پایانی قرن بیستم شدت گرفته و منجر به این شده ‌است که مفهومی به نام مسئولیت اجتماعی سازمان­ها یا CSR در دنیای مدیریت ظهور پیدا کند. CSR یعنی اینکه سازمان­‌ها در مقابل جامعه ­ای که در آن فعالیت می ­­کنند مسئول هستند؛ چرا که از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می­ کنند. بر خلاف نگاه سنتی به مدیریت و کسب و کار، سازمان­‌ها دیگر فقط در مقابل سهام­داران­ شان مسئول نیستند و نباید فقط به افزایش سود کوتاه­ مدت سهامداران خود بیاندیشند. بدین ترتیب انتظار می ­رود سازمان­‌ها که در ارتباط با ذی­نفعان دیگری نیز هستند، خواسته­‌های مشروع آن‌ها را هم مورد لحاظ قرار دهند.

گروه تعاونی پیشگامان سال 1375 از استان یزد در حوزه آی تی با رسالت گسترش فرهنگ ارتباطات وارد بخش تعاونی کشور شد و در اندک زمانی با توسعه فعالیت خود در زمینه های گوناگون توانست اعتماد به تعاون و کار جمعی را تثبیت کند. حوزه های گوناگون مسئولیت اجتماعی که گروه تعاونی پیشگامان به آن ها ورود و سرمایه گذاری کرده است شاید سودآوری قابل توجه و شایسته ای نداشته باشد اما به یقین”سرمایه نمادین” مهمی محسوب می شود که می تواند برند و نام نیک پیشگامان را همچنان با اقتدار بر قله افتخار ایران وجهان حفظ نماید.

باشگاه فرهنگی ورزشی پیشگامان

گروه تعاونی پیشگامان پس از چندین سال حمایت از فعالیت های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی در سطح استان و کشور به صورت پراکنده با تاسیس “شرکت تعاونی باشگاه فرهنگی ورزشی آرمان پیشگامان کویر یزد” به صورت رسمی از نخستین حوزه مسئولیت اجتماعی خود رونمایی کرد. توجه به سخت افزارهای مورد نیاز برای ورزش و زیرساخت، تقویت ورزش در رده های پایه، بومی گرایی و حضور موثر، موفق و ماندگار در ورزش حرفه ای از اهداف اصلی ایجاد باشگاه پیشگامان بود. باشگاه فرهنگی ورزشی پیشگامان در طول ۷ سال فعالیت حرفه ای خود توانسته است ضمن سرمایه گذاری در ورزش های پرطرفدار و کسب نتایج درخشان در آن ها از جمله دوچرخه سواری – یزد از دیرباز به شهر دوچرخه ها شهره بوده است- ، شنا و واترپلو، هندبال و والیبال، به ایجاد نشاط اجتماعی همت گمارده و طیف گسترده ای از شهروندان از نونهال تا بزرگ سال را جذب میادین ورزشی کند. پرواضح و بدیهی است که ایجاد، تقویت و حفظ سلامتی و شادابی جامعه از مهم ترین سرمایه های اجتماعی محسوب می شود که یک سازمان می تواند به عنوان مسئولیت اجتماعی خود تعریف کند.

شرکت تعاونی باشگاه مشتریان پیشگامان (گام پلاس)

کسب رضایت مشتری جایگاهی مهم و حیاتی در اهداف شرکت ها دارد و مدیران موفق به خوبی می دانند رسیدن به اهداف بلند در گرو جلب رضایت مشتریان است. در همین راستا گروه تعاونی پیشگامان با هدف جلب رضایت مشتریان و همچنین ایجاد وفاداری در بین مراجعه کنندگان، سهامداران و تمام کسانی که به نوعی با این گروه در ارتباط هستند “شرکت تعاونی باشگاه مشتریان پیشگامان” را با نام تجاری “گام پلاس” تاسیس نمود. این باشگاه پس از عقد قرارداد با طیف وسیعی از ارائه دهندگان خدمات شامل مراکز فرهنگی، ورزشی، تفریحی، گردشگری، خدمات بیمه ای، رستوران ها، کافی شاپ ها، خدمات بهداشتی و درمانی و سایر مراکز خرید شبکه ی گسترده ای از تخفیف را برای رفاه اعضای خود فراهم آورده است. هدف از ایجاد این شبکه، ارائه خدماتی ارزان و مطابق با سلیقه مشتریان است که در حقیقت با تحلیل وضعیت بازار، محبوب ترین و پر فروش ترین مراکز خرید و ارائه خدمات را در بازار هدف خود قرار داده است.

شرکت تعاونی پیشگامان صنعت سبز

در شرایطی که محیط زیست انسان ها هر روز دستخوش دگرگونی نوع بشر می شود و “آب” و “هوا” به عنوان دو عنصر حیاتی در معرض آسیب های فراوانی قرار دارند قطع درختان که مولد زندگی هستند و استفاده فراوان از آب برای تولید “کاغذ” که مصرف آن هر روز بیشتر از قبل می شود خود ظلم بزرگی به بشریت و طبیعت است. تاسیس و راه اندازی نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در ایران و خاورمیانه به نام “شرکت تعاونی پیشگامان صنعت سبز” دستاورد بزرگ دیگر گروه تعاونی پیشگامان در پهنه مسئولیت های اجتماعی است. کاغذ های سنگی با قابلیت برگشت پذیری به طبیعت از قطع درختان جلوگیری می کند و با تولید این کاغذ در آینده تحول بزرگی در صنایع چاپ و بسته بندی، تبلیغات و دکوراسیون داخلی ایجاد خواهد شد. تولید کاغذسنگی پیشگامان که بدون نیاز به آب صورت می گیرد کمک بزرگی به حفظ محیط زیست، جامعه انسانی و نسل های آتی است. کاغذ سنگی با مزایای فراوانی که نسبت به کاغذ سلولزی دارد از قبیل مقاومت در برابر آّب و رطوبت، مقاومت کششی، ضد اشتعال و ضد حشرات موذی به عنوان یک محصول دوست دار محیط زیست امروزه جهت مصارف مختلف در دسترس مردم است.

شرکت تعاونی انرژی های خورشیدی پیشگامان

انرژی خورشیدی عظیم ترین منبع انرژی در جهان است. این انرژی پاک، ارزان و بی پایان بوده و در بیشتر مناطق کره زمین قابل استحصال می باشد. محدودیت منابع فسیلی و پیامدهای حاصل از تغییرات زیست محیطی و آب و هوای جهانی، فرصت های مناسبی را برای رقابت انرژی خورشیدی با انرژی های فسیلی خصوصا در کشورهایی با پتانسیل بالای تابش ایجاد نموده است. کشور ایران در منطقه‌ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد. میزان تابش خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است که البته بالاتر از میزان متوسط جهانی است. در ایران به طور متوسط سالیانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی گزارش شده است که بسیار قابل توجه است و این میزان در استان یزد به ۳۳۰ روز آفتابی می رسد. گروه تعاونی پیشگامان در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و همچنین بهبود وضعیت محیط زیست استان با تاسیس “شرکت تعاونی تولید و توزیع انرژی های خورشیدی پیشگامان کویر” به عرصه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر ورود پیدا کرده است. تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر با هدف استقلال انرژی در بخش مسکونی و تجاری و کاهش اثرات زیست‌محیطی ، تامین برق از انرژی­های بالقوه (خورشیدی، بادی، امواج، زیست‌انرژی، برق‌آبی، زمین‌گرمایی) با هدف تامین چرخه انرژی پیوسته و پایدار، عرضه جدیدترین فناوری‌های بهره­وری از انرژی­های تجدیدپذیر و توسعه آنها برای تحت کنترل درآوردن انرژی پاک، توسعه نیروگاه خورشیدی خانگی، ارتقا و تجاری‌سازی استفاده از انرژی خورشیدی، ارائه راهکارهای افزایش بهره­وری سیستم‌های تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و راه اندازی سامانه پایش هوشمند انرژی سیستم های تولیدی از منابع تجدیدپذیر با هدف تامین امنیت انرژی کشور از اهداف شرکت تعاونی انرژی های خورشیدی پیشگامان است.

شرکت تعاونی شتاب دهنده نوآوری پیشگامان

ایجاد فضای مناسب جهت پرورش و اجرای ایده های فناورانه کسب و کار در شرایط کنونی جهان از اولویت های اساسی مراکز علمی و تحقیقاتی است. گروه تعاونی پیشگامان در راستای عمل به تعهدات و مسئولیت های اجتماعی خود و با هدف آموزش، توسعه اقتصاد، کارآفرینی و اشتغال استان و توسعه کسب و کارهای هوشمند و مبتنی بر فناوری های نوین با راه اندازی نخستین مرکز شتاب دهنده تعاونی کشور با عنوان” شرکت تعاونی شتاب دهنده نوآوری پیشگامان” در دانشگاه یزد اقدام به حمایت و پشتیبانی از ایده های استارتاپی نوآورانه و قابل اجرا نموده است. این مرکز باهدف تسهیل در روند فعالیت استارتاپ ها، علاوه بر حمایت مالی اقدام به برگزاری دوره‌های شتابدهی و پیش شتابدهی نیز نموده است. دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، کارآفرینان و کلیه علاقه‌مندان می‌توانند پس از اعلام فراخوان ایده خود را ثبت نمایند. پس از بررسی گروه ارزیاب، تیم‌های منتخب به دوره‌های پیش شتابدهی هدایت می‌شوند. مجدداً پس از گذراندن دوره پیش شتابدهی تیم‌ها ارزیابی‌شده و طرح‌های برگزیده جهت ورود به دوره شتابدهی انتخاب می‌گردند. درنهایت پس از طی دوره ۴ ماهه شتابدهی تیم‌ها آماده ارائه طرح و جذب سرمایه‌گذار می‌شوند.کسب مقام برتر توسط “اکوبار” و “پین جاب” از تیم های استارتاپی سایکل اول در رویداد ملی جاده ابریشم گواه تخصص تیم فنی و علمی شتاب دهنده پیشگامان می باشد.

آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد پیشگامان کویر

تربیت نیروی انسانی متخصص و با دانش از لازمه های رشد و ترقی شرکت ها و سازمان ها بخصوص از نوع دانش بنیان آن است. مدیران دور اندیش امروزه ذخیره دانایی در نیروی انسانی را در راس اهداف و برنامه های مجموعه خود تدوین می کنند. تاسیس و راه اندازی “آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد پیشگامان کویر” به منظور برگزاری دوره های آموزشی مورد تایید مراکز معتبر علمی و تحقیقاتی کشور برای مدیران، پرسنل، سهامداران و عموم شهروندان از دیگر فعالیت های گروه تعاونی پیشگامان در عرصه مسئولیت های اجتماعی است.بر گزاری دوره های مدیریت کسب و کار با ارائه مدارک مورد پذیرش تمامی سازمان ها از برنامه های اجرا شده آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد پیشگامان کویر است.

شرکت تعاونی آب رسانی فلات مرکزی پارس

استان یزد از دیرباز در توسعه کشور سهمی مهم داشته است. استانی صنعتی که آمارهای تولید و اشتغالش به نسبت امکانات و جمعیت آن بالاتر از سطح مطلوب نشان می دهد.به طور حتم رساترین و زیباترین سخن در وصف “آب” آیه شریفه ( و جعلنا من الماء کل شی حی) می باشد و کوشش چندین هزار ساله مردمان یزد در حفر قنات ها و استخراج آب از اعماق زمین نیز برای زندگی و زنده بودن امری ارزشمند و بلکه مقدس بوده است. اکنون نیز برای بقا و زیستن در این شهر کهن و باستانی و برای تداوم کار و کوشش و تاثیرگذاری در گستره ایران پهناور به آب و آبادانی نیاز است.بی شک اگر آب نباشد زندگی،کار و ادامه حیات ممکن نیست. شرکت تعاونی آب رسانی فلات مرکزی پارس با هدف تأمین آب شرب و صنعت و سایر مصارف به فلات مرکزی ایران با اولویت شیرین کردن و قابل شرب کردن آب در مبدأ تاسیس شده است. تأمین نیازهای آبی مشترک فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و کشاورزی مدرن متقاضیان مستقر در فلات مرکزی ایران و کمک به توسعه همه جانبه این فلات در راستای کمک به تحقق عدالت اجتماعی و پایداری جمعیت و فعالیت های اقتصادی در این فلات و تصفیه و شیرین کردن آب در مبدأ برداشت و در صورت لزوم قبل از اجرای انتقال آب، عرضه و فروش آن به متقاضیان در مبدأ و طول مسیر بر اساس مصوبه هیات مدیره از مهمترین اهداف راه اندازی شرکت تعاونی آب رسانی فلات مرکزی پارس است.

گروه تعاونی پیشگامان با تفکر تعهد به جامعه، سال هاست می کوشد به شکل تعاونی برای مشکلات جامعه اعم از اقتصادی،فرهنگی و آموزشی راهکاری ارزشمند بیابد و به گواه عملکرد ۲۲ ساله خود موفقیت های ارزنده ای نیز کسب کرده است،موفقیت هایی که ذیل تعهد به جامعه تعریف شده است و نشان دهنده اعتقاد به مسئولیت اجتماعی می باشد.موضوعی که همواره دغدغه اتاق فکر خانواده بزرگ پیشگامان بوده است.