حمایت گروه پیشگامان از سینمای مستند

;

;

بسیار از فیلمسازان بر این باور هستند که حضور یک عنوان تجاری در کالبد یک فیلم باید نامحسوس و متفاوت با تبلیغات تلویزیونی باشد ، به دلیل اینکه فیلم جای تبلیغ محصول یا خدمات مشخصی نیست ، فیلم صرفاً فضا و فرصت مناسبی جهت یادآوری آن عنوان تجاری است . از سویی نیز فراموش نکنیم که حمایت از یک حرکت فرهنگی موجب کسب یک جایگاه فراتجاری در سطح جامعه را برای آن عنوان تجاری به ارمغان خواهد آورد البته به شرط تداوم ! اکثر فیلمسازان تجربه های ناخوش آیندی در این زمینه دارند ، اگر پای صحبتشان بنشینید خاطرات شگفت انگیزی از عدم وجود تفکر صحیح در میان مدیران تبلیغاتی شرکت ها برایتان خواهند گفت . پیش می آید که متاسفانه در مرحله انعقاد قرارداد ( پیش از آغاز تولید فیلم ) حامی مالی فیلم (اسپانسر) با مطرح کردن خواسته های نابجا و دخالت های بی مورد در مسائل هُنریِ فیلم ، گویی ناخواسته شرافت فیلمساز و شان حرفه ی فیلمسازی را زیر سوال برده است!

بی تردید چنین رویکردی هم حفظ غنای محتوی کیفی فیلم را دشوار می کند و هم راهبرد اثرگذاری تبلیغات غیرمستقیم آن بنگاه تجاری را به چالش خواهد کشید .

در این طرف ماجرا نیز مدیران و صاحب امتیازان موسسات و گروه های اقتصادی بسیار هستند که اقلب خاطرات تلخی از تخصیص بودجه جهت برخورداری از تبلیغات غیرمستقیم در پروژه های فیلمسازی در ذهن دارند ! عدم وفاداری فیلمساز به تعهداتش ، همچنین عدم وجود خلاقیت و کارآمدیِ مورد نیاز در نوعِ دیده شدن آن عنوان تجاری خاص در بطن فیلم داستانی ، هم اکنون دیگر خودش به داستانی بی انتها بدل شده است .

به نظر می رسد هرچند هر دو طرف مایل به همکاری و استفاده از پتانسیل های یکدیگر هستند اما شکاف ژرف بین دیدگاه های طرفین به شکلی آزاردهنده مکرراً موجب پدید آمدن سوءتفاهم بین این دو طیف گردیده است .

shy;shy; پس از گذشت سال ها رایزنی و رصد نمودن دورادور بسیاری از گروه های خلاق در زمینه حرفهیفیلمسازی نهایتاً پس از بررسی طرحِ فیلمنامه ای به نامِ”با سپاس از شما”گویی طلسم کشت !; مدیران گروه پیشگامان بر آن شدند در این بازار وانفسای تکرار سوژه های تکراری(!) طرحی نو در اندازند و فیلمسازی تازه نفس را در راهی که می رود یاری کنند .

برای آنها نخست متفاوت بودن سوژه ی فیلم از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، پس از آن ساختار و کیفیت نزدیک شدن فیلمساز به آن موضوع مهم است و در آخر از همه مهمتر نوع حضورِ عنوان تجاری شان در متن فیلم . مدیران پیشگامان ترجیح دادند در عوض آنکه به شیوه ی متعارف در چندین بخش از فیلم حضور داشته باشند فقط و فقط در یک سکانس حضور داشته باشند ولی همان یک سکانس آنقدر تاثیرگذار و چالش برانگیز باشد که همه ی فلسفه ی مدیران پیشگامان را درباره ی دیدگاهشان نسبت به حضور در سینما را بیان کند.; لذت تماشای این فیلم را ;بر روی صفحه تلویزیون در شبکه ی مُجازِ نمایشِ خانگی سراسر کشور (به صورت DVD) مشاهده کنید .

عوامل فیلم عبارتند از :

-;;;;;;;; نویسنده و کارگردان : یاشار سربلند ;

-;;;;;;;; مدیر فیلمبرداری و مشاور فیلمنامه : رضا طاهر آذر

-;;;;;;;; تدوینگر – صدابردار : اهورا ذوالنور

-;;;;;;;; طراح گریم : بیژن محتشم

-;;;;;;;; طراح صحنه و لباس : سارا سلامت

-;;;;;;;; تهیه کننده و; مجری طرح : محمدحسین سلیمانی فرد

-;;;;;;;; با حمایت ، همکاری و مشارکت : گروه تعاونی پیشگامان

به همت گروه پیشگامان ، در ماه آینده ، طی مراسمی با حضور اهالی سینمای ایران ، فیلم بلند داستانی “با سپاس از شما” به نمایش در خواهد آمد .;

نکته جالب تر آنکه به فاصله ای بسیار اندک یعنی کمتر از یک ماه ، گروه پیشگامان مجددا با همین گروه فیلمسازی ، در فیلمی دیگر همکاری نموده است . فیلم مذکور “صدای سکوت”نام دارد ، این فیلم که فیلمنامه ی آن به قلم محمدجواد صالحی به رشته ی تحریر در آمده است روایت روابط زوجی جوان را بازگو می کند که در ارتباطشان از فقدان گفتگو و درک متقابل رنج می برند ، این فیلم ، هم اکنون در استان های مازنداران ، گیلان و تهران مراحل پایانی فیلمبرداری خود را سپری می کند .


تاریخ ثبت: ۲۷ شهریور ۱۳۹۱
بازدید 264